Hakkımızda

Zeytin

Kaanlar gıda grubu olarak peynir üretimindeki verimliliğimizi ve markamızın oluşturduğu güveni, zeytincilik sektörüne de taşımak amacıyla 1995 yılında faaliyetlerimize başladık. Her zamanki gibi Türk damak tadına uygun ürünler üretmek amacı ile yola çıktık ve küçük bir girişim olarak başlayan üretimimizi, kalite anlayışımız, doğallığa ve hijyene verdiğimiz önem ile büyütmeye çalıştık.

1995 yılında Gemlik zeytin halindeki 150 m2’lik dükkanda sermayesiz olarak başladığımız Gemlik tipi siyah zeytin işleme ve paketleme faaliyetlerimiz, 2000 yılına gelindiğinde ayda 50 ton kapasiteye ulaştı. 2001 yılında büyüme sürecini iyileştirme ve üretime esneklik kazandırma amacıyla Hikmet Gıda’yı kurduk ve böylece şirketler grubu yapımızı da oluşturmuş olduk.

Bunu izleyen zamanlarda farklı ürün taleplerinin artması ve hammadde ihtiyacının çeşitlenmesiyle gerekli büyüme yatırımlarını yapmak için yeni bir girişime başladık. İleride gerçekleştireceğimiz büyük atılımların tohumu olacak üretim tesisimizi 2002 yılında Manisa’nın Akhisar ilçesi Medar kasabasında kurduk. Yeşil Zeytin odaklı 600m2’lik üretim tesisi, devam eden yatırımlarımız sonucunda bugün 2500m2’lik bir tesis halini aldı. Yılların getirdiği tecrübe ve güvenli üretim mantığımız ile atölyeden fabrikaya geçiş aşamamızı gerçekleştirmek amacıyla 2003 yılında, Bursa Gemlik’de 3100 m2 kapalı alana sahip, ayda 150 ton kapasiteli, kendi inşa ettiğimiz modern tesislerimize geçiş yaptık.

En büyük amacımız, süt sektöründe göstermiş olduğumuz kalite anlayışını ve sunduğumuz yenilikleri, zeytin sektörüne de taşımaktı. Şarküteri reyonlarında açık tenekede satılan zeytin yerine, güvenli ambalaj içerisinede satışa sunulan hijyenik zeytini tasarlayarak, sadece son kullanıcının el süreceği ürünler ürettik. Disiplinli, hassas bir çalışma sonucunda özellikle açık ürün satışının bulunmadığı ulusal market zincirlerinde güvenilir ambalajlı zeytin tedarikçisi olarak tanındık.

Bu gelişim süreci organize gıda kompleksi ihtiyaçı doğurdu. Manisa ili Akhisar ilçesi Süleymanlı kasabasında kurulu bir zeytin işletmesini 2010 yılında satın alarak Bursa/Gemlik ve Akhisar/Medar kasabasındaki tesislerimizi tek çatı altında topladık. Böylece 50 dönüm arazi üzerine, 4600m2 alana sahip yeni tesisimizi daha da büyüterek 16.000 m2 kapalı alana ulaştık.

Hikmet gıda olarak, zeytin sektöründeki klasik yaklaşımın tersine, ham zeytinden sofranıza gelen ürünlere kadar tüm aşamaların kendi kontrolümüzde olması için 36.000 ton/yıl kapasiteli depolma tesisi yatırımını da tamamladık.

İhracatta büyüme olanaklarını da değerlendirmek için, modern tesislerimizde üretim, paketleme ve pazarlamayla ilgili tüm organizasyonları kurduk. Böylece başta Orta Doğu olmak üzere Avrupa, Amerika, Asya ve Avusturalya’ya hem kendi markamız Kaanlar adı altında, hem de private label olarak ihracatımıza devam etmekteyiz.

Kaanlar markasının bilinirliğini, Hikmet Gıda’nın oluşturduğu kalite ve güven algısıyla artırmaya bundan sonra da devam edeceğiz.

Saygılarımızla..

zeytin